EH111
Data is subject to errors and technical modifications.
| Cat ref.: | EH111 |
| Number of modules: | 3 |
| Type of contacts: | 1 changeover |
| Rated operational voltage Ue: | 230 V |
| Max. power with incandescent lamps: | 900 W |
| Type of connection: | with screw terminals |
| Fixing mode: | Din-Rail |
| Frequency: | 50 Hz |
| Setting: | Setting via day dial |
| Number of channels: | 1 |
| Power consumption (operation): | 0,5 VA |
| Summer / Winter time change: | manual |
| Shortest switching time: | 15 mn |
| Width of installed product: | 54 mm |
| Height of installed product: | 90 mm |
| Depth of installed product: | 60 mm |
| Number of contacts: | 1 |
| Number of program steps: | 96 |
| Working accuracy: | 1 |
| Protection index IP: | IP20 |
| Total power loss under IN: | 1 W |
| Power dissipation per coil: | 0,5 W |
| Power reserve: | ≈ 200 h |
| Supply failure reserve: | 200 h |
| Connection cross-sect. rigid cable: | 1 / 4mm² |
| Connection cross-sect. flexible conductor: | 1 / 4mm² |
| Charging time of the power reserve in hours: | 120 |
| Operating temperature: | -10…45 °C |
| Storage/transport temperature: | -20…70 °C |
| Supply voltage: | 230V AC |
| Breaking capacity: | 16A 250V AC1 |
| Cycle: | daily |
| Programming cycle: | 24H |
| Type of programming: | analog |
| Type of connection: | with screw |