EE180
Data is subject to errors and technical modifications.
| Cat ref.: | EE180 |
| Cycle: | weekly |
| Shortest switching time: | 1 mn |
| Type of contacts: | 1 changeover contact floating |
| Supply failure reserve: | 5 years |
| Breaking capacity: | 16A 250V AC1 |
| Max. power with incandescent lamps: | 2300 W |
| Acceptable current rating with AC1: | 16 A |
| Connection cross-sect. flexible conductor: | 1 / 6mm² |
| Connection cross-sect. rigid cable: | 1,5 / 10mm² |
| Fixing mode: | Din-Rail |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Number of channels: | 1 |
| Number of program steps: | 56 |
| Operating temperature: | -10…55 °C |
| Storage/transport temperature: | -20…60 °C |
| Protection index IP: | IP20 |
| Summer / Winter time change: | automatic |
| With holidays program: | no |
| Height of installed product: | 85 mm |
| Width of installed product: | 65 mm |
| Depth of installed product: | 65 mm |
| Length: | 35 mm |
| Number of contacts: | 1 |
| Number of modules: | 2 |
| Working accuracy: | 1,5 |
| Total power loss under IN: | 2 W |
| Power dissipation per coil: | 0,3 W |
| Power reserve [years]: | ≈ 5 a |
| Supply voltage: | 230V +10% / -15% |