EE171
Data is subject to errors and technical modifications.
| Cat ref.: | EE171 |
| Cycle: | weekly |
| Shortest switching time: | 1 mn |
| Type of contacts: | 1 changeover |
| Supply failure reserve: | 2.5 years |
| Breaking capacity: | 16A 250V AC1 |
| Max. power with incandescent lamps: | 2000 W |
| Acceptable current rating with AC1: | 16 A |
| Connection cross-sect. flexible conductor: | 0,5 / 4mm² |
| Connection cross-sect. rigid cable: | 0,5 / 4mm² |
| Electrical endurance cycles with incandescent lighting: | 7500 |
| Fixing mode: | Din-Rail |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Number of program steps: | 20 |
| Operating temperature: | -10…50 °C |
| Storage/transport temperature: | -20…60 °C |
| Protection index IP: | IP54 |
| Power consumption (operation): | 1,5 VA |
| Height of installed product: | 85 mm |
| Width of installed product: | 53 mm |
| Depth of installed product: | 65 mm |
| Number of contacts: | 1 |
| Number of modules: | 3 |
| Working accuracy: | 6 mn / year |
| Total power loss under IN: | 1,5 W |
| Power dissipation per coil: | 0,3 W |