CDB440D
Data is subject to errors and technical modifications.
| Cat ref.: | CDB440D |
| Rated current: | 40 A |
| Rated residual operating current: | 30 mA |
| Number of poles: | 4 P |
| Neutral position: | right |
| Number of modules: | 4 |
| Frequency: | 50 Hz |
| Breaking and opening capacity: | 0,5 kA |
| Residual current trip mode: | Short-time delayed |
| Residual current type: | B |
| Short-time delayed tripping: | yes |
| Rated conditional short-circuit current Inc according to EN 61008-1: | 10 kA |
| Depth of installed product: | 70 mm |
| Height of installed product: | 85 mm |
| Total power loss under IN: | 3,9 W |
| Operating temperature: | -25…40 °C |